Addony
Addony a UI building
autor: Nhuwaen
Co jsou to addony pravděpodobně už každý ví, přesto, jak už mám ve zvyku, pro úplnost, definice z wowwiki zní:
AddOns are generally self-contained User Interface (UI) modification components.
Volně přeloženo, jsou to nadstandartní komponenty hry (psané v LUA kódu), které vyvijí sami hráči pro své vlastní potřeby a často je poté šíří i mezi ostatní. Takové addony mohou mít pak nejrůznější účely a vzhledem k jejich popularitě a množství v dnešní době se proto následně klasifikují do několika kategorií, tak vám je i později budu postupně představovat.
Nejprve však proč
Já osobně jsem zastáncem názoru, že lze hrát plnohodnotně zcela bez používání jakýchkoli addonů, obzvlášť v dnešní době, kdy už i defaultní UI (User Interface - uživatelské prostředí) vytvořené Blizzardem doznalo od Vanilly značného pokroku (class colors, item level, threat, UI scaling, frame moving atd. atd.). První addony totiž z pravidla vznikaly z nutnosti, například nebylo ve hře možné vidět threat (aggro), což je ale u bosse v raidu velmi podstatná záležitost, a tak vznikaly ryze praktické addony typu Omen Threat Meter a další. Takové addony se pak masivně šířily a ne jednou si z toho zpětně vzal panaučení i Blizzard, mnoho věcí také později do hry implementoval. Takže říkám, a to zcela resolutně, můžete hrát na prvotřídní úrovni a to bez použití jediného addonu.
Na druhou stranu faktem zůstává, že existuje množství těch, které hráči hru podstatně usnadňují. Už skutečnost, že addony umožnují sestavit si UI zcela dle vlastních nároků a preferencí a osvobozují od toho defaultního, jinými slovy umožňují přizpůsobit UI hráči, nikoliv hráče UI, vypovídá myslím sama za sebe. Osobně používám řadu addonů již několik let, jsem na ně zvyklý a hru si bez nich už téměř nedovedu představit. Vytvořil a zveřejnil jsem i nejednu kompilaci (např. NuvoUI3) a zkrátka stroze mohu říci: strávil jsem s addony hodně času, stále ještě také věřím, že mi hru ve větší míře usnadňují, než komplikují a některé stěžejní vám teď proto představím.
Nejdřív obecně
Základní know-how, kde takové addony vůbec získat a jak je nainstalovat.
Addony bez problémů a zcela zdarma ke stažení najdete na mnohých stránkách, nicméně internet je nebzpečné místo plné škodlivého softwaru a nejrůznějších příživníků (hackerů účtů apod.), takže důrazně doporučuju stahovat addony jen z ověřených webových stránek jako jsou wowinterface.com a další (viz odkazy vlevo). Nejednou na to doplatil, kdo stahoval, co neměl, že. Oproti tomu právě třeba wowinterface nebo curse.com mají poměrně přísná pravidla pro kontrolu uploadovaných souborů, jsou proto bezpečné a 99% autorů addonů uploaduje právě na tyto servery.
Pokud jde o instalaci je zapotřebí rozlišit mezi addonem jako takovým a už přednastavenou kompilací. Addon sám o sobě nainstalujete velmi snadno, stačí stažený soubor rozbalit a vzniknuvší složky umístit do adresáře AddOns (C:\World of Warcraft\Interface\AddOns). Takový addon potom, nejedná-li se o nějaký velmi jednoduchý jako např. SaySapped, zpravidla má i vlastní in-game menu, kde můžete následně provést veškerá druhotná nastavení dle vlastní volby, a pokud né graficky zpracované, umožňuje provádět tato nastavení alespoň skrze tzv. slash commands (příkazy s lomítkem), např. příkazem /hm on addon HideMinimap skryje minimapu, příkazem /hm off jí pak znovu zobrazí. Tyto příkazy najdete většinou na stránce, odkud addon stahujete, pokud ne, dostanete se do menu addonu obvykle skrze herní menu (Game menu- Interface- záložka Addons).
Co se týče přednastavených kompilací, háček tkví v tom, že musíte nejen zkopírovat samotný addon, ale je zapotřebí přepsat i příslušné soubory obsahující data s nastavením ve složce WTF (obě složky SavedVariables + několik dalších souborů, kde jsou zapsány pozice). Někdy to musíte provést manuálně, někdy už ale autoři kompilací používají addony speciálně vytvořené k tomu, aby byly schopné tato data uchovat a načíst (Reflux). Tak či onak, u všech takových kompilací běžně naleznete návod, jak to provést.
A teď konkrétní addony
Vezmu to popořadě, tak, jak jsou na wowinterface rozděleny jednotlivé sekce a představím vám to nejpodstatnější.
Action Bar Mods:
Zde stojí za zmínku především 2 důvěrně známé addony, a to Dominos a Bartender4. Oba jsou si velice podobné a oba poskytují velmi komplexní možnosti v nastavení action barů (přídávání nebo odebírání barů, přesun a změnu jejich velikosti, vzhledu i řazení a mnoho dalšího).
A ještě jedna drobnost jménem SnowFallKeyPress. Možná jste si někdy všimli, ze hra nereaguje na vaše klávesy při stistu, ale až následně po jejich uvolnění, tento drobný addon zajistí, že bude reagovat ihned, při stisku klávesy a tím vám při boji šetří drahocené milisekundy.
Bags, bank, inventory:
Tady jedna opravdu praktická věc, která vám velmi zpřehlední inventář a banku, Bagnon. Spojí všechny batohy dohromady, umožní nastavit si libovolně velikost, pozici, řazení, ale třeba i implementuje možnost hledat konkrétní předměty skrze jejich název.
Buffs, debuffs, spell:
V první řadě jsou tu Power Auras, vynikající addon umožnňující nastavit si sledování a zobrazování všech buffů, debuffů, cooldownů nebo i durations (trvání) vaších DoTek nebo Controlů na cíly, je taky schopný sledovat stav vašich životů i many a upozornit vás, klesnete-li na určitou hodnotu a mnoho dalšího. Snad jedinou drobnou nevýhodou je náročnost jeho nastavení (i když to lze zkopírovat v podobě textového kódu už hotové od jíných hráčů, specifické např. pro váš class apod.).
Co se dál buffů a debuffů týče, není zapotřebí jiné addony zmiňovat, naprostá většina addonů na modifikaci unit frames má pro ně vlastní nastavení. I když nutno říci, že jim často chybí filtry, když např. hráč potřebuje sledovat jen vlastní DoTky, je to nevyhovující. Pro tyhle účely (hlavně DPS) lze najít mnoho menších addonů jako třeba NugRunning.
Casting bars, cooldowns:
U casting barů je to podobné jako u buffů a debuffů, prakticky všechny addony na unit frams mají vlastní, takže nemá smysl hledat nějaké autonomní, dostanu se k nim později.
Cooldowny už jsou ale věc jiná, velmi podstatná. Když pominu, že v současnosti mám všechny cooldowny nastavené v power auras, preferuji v zásadě 2 addony, OmniCC a CoolLine. OmniCC jednoduše na action bary přidá čísla, odpočet, když je daný spell nebo abilita na cooldownu. CoolLine je vhodnější pro ty, kteří action bary nepoužívají nebo je jednoduše nesledují, přidá navíc jakýsi vlastní zcela samostatný bar, na kterém zobrazuje a podle zbývajícího času zprava doleva (nebo i naopak) posouvá příslušné ikony.
Chat Mods:
2 addony, které stojí za popis, Prat a BadBoy.
BadBoy je jednoduchý anti-spam filter, který vás snadno zbaví opakovaných zpráv na veřejných kanálech (reklamy gold sellerů apod.), prostě je nezobrazí a umožní vám nastavit i jejich automatické reportování.
Prat o proti tomu je už poměrně obsáhlý addon poskytující širokou škálu možností týkajících se chatu, změny jeho vzhledu, typu písma, zobrazování času u příspěvků, kopírování odkazů a spoustu dalších věcí.
Combat Mods:
Tohle je sekce převážne různých damage meterů, threat meterů a všemožných dalších meterů. Jako PvP hráč o nich nemám příliš široké povědomí, nicméně jako vásnivý theorycrafter vám jeden zaručený tip dám, Recount, addon, kterým rozhodně nic nezkazíte. Nejen, že dokáže měřít snad každou hře známou veličinu (dps, hps, aps...), ale umí i vytvářet graphy a velice jednoduché statistiky z naměřených dat.
A druhá věc, která v této části určitě stojí za zmínku, Scrolling Combat Text. Addon, který vám umožní si ve velké míře přizpůsobit tzv. floating combat text, tj. text, který se zobrazuje nad vaší postavou jako např. ztráty na životech, maně, healy apod.
Maps, Coords, Compasses:
Hned několik věcí i tady stojí za to. Na prvním místě asi AtlasLoot Enhanced, addon, který slouží jako in-game databáze itemů. Najdete v něm sety, dropy v raidech a dungeonech, frakce, věci z profesí a zkrátka všechno možné. Nutno ale podotknout, že s příchodem Encounter Journey ve 4.2 zřejme do jisté míry pozbyde svoje využití.
Na druhém místě potom nejrůznější druhy minimap. Osobně používám Sexymap, má mnoho funkcí a flexibilní nastavení, tyhle addony se od sebe ale příliš neliší, není až tak podstatné, který si stáhnete.
PvP, Arena, Battlegrounds:
A to už se dostáváme k tématu, jaké addony specificky pro PvP hráče.
Asi nejznámější a nejrozšířenější je Gladius, hádám, že ho nemusím dlouze představovat. Jednoduchý addon, který nahradí defaultní arena enemy unit framy a přidá navíc několik užitečných drobností jako zobrazování cooldownu na trinket nebo reporty o stavu soupeře v chatu. Pokud nemáte nějaký jiný addon zastávající tyto funkce, bez gladiusu bych do arény rozhodně nechodil.
Další addon, který jsem si v poslední době docela oblíbil a do PvP (arény) má smysl je Icycle. Dělá jednu zásadní věc, a sice u nameplatů soupeřů zobrazuje jejich cooldowny, viz obrázek.
Raid Mods:
Záležitost healerů, addony zobrazující členy raidu typu Grid nebo VuhDo. Healera jsem hrál naposledy před více než rokem, nemám proto přehled o stávající situaci na poli healerských addonů, ale ze zkušenosti vám můžu říct, že fungují všechny na stejném principu. Přehledně a prakticky vám zobrazí členy raidu, umožní upravit velikost, pozici, styl zobrazování hp, debuffů apod., pro healera rozhodně velice užitečná věc. Sám (i když ne k léčení) jsem ještě do nedávna používal Shadowed Unit Frames, velmi povedený addon, nebo v současnosti používám Stuf Raid Unit Frames, perfektní, nicméně trochu náročnější na nastavení.
Mimo addony upravující unit frames je zde potom podstatná část tvořena dvěma dalšími, BigWigs Bossmods a Deadly Boss Mods. Oba fungují na stejném principu, upozorňují na dění kolem vás v některých klíčových momentech hlavně v instancích, např. při různých změnách chování bosse, aoe apod. Do raidu určitě must have záležitost.
A ještě jednu takřka nepostradatelnost (opravdu, pokud si ji zvyknete požívat, je k nezaplacení) nesmím zapomenout, Clique, drobný addon, který vám umožní nastavit si spelly či ability na kliknutí myší na příslušného člena ať už raidu, party nebo třeba i na protivníka v aréně či ve focusu, a to aniž byste ho museli targetovat. Věc, která vám nesmířně usnadní a zrychlí jak léčení, tak i používání controlů v arénách.
Unit Mods:
Sem bezpochyby patří všechny ty addony typu X-Perl Unit Frames, který je tak notoricky známý. Změní vzhled vašich unit framů ( doslova by se překládalo jako "jednotlivých rámů", myslí se tím ikony vás, vašeho cíle, jeho cíle, členů party atd.), popíše je různými užitečnými texty (počtem životů, procenty...) a v neposlední řadě vám umožní nastavit si libovolně velikost a umístění. Navíc, jak už jsem zmínil výše, obsahuje i casting bary nebo treba ikony buffů a debuffů.
Pokud jste doposud žádný addon na unit frames nepoužívaly a chcete začít, X-Perl doporučuju, je i přes široké možnosti nastavení velmi snadno ovladatelný, úhledný a praktický.
Pokud už by vám snad možnosti X-Perlu nedostačovaly a chcete něco flexibilnějšího, tak používám Stuf Raid Unit Frames, ale pozor, addon, kde si každou drobnost nastavujete samy, poměrně náročný. Nadruhou stranu jeho možnosti už jsou takřka neomezené.
A ještě na jednu věc jsem, zdá se, někde přeskočil, Nameplates. Addony, které upravují vizuál barů zobrazujících se přímo nad postavami. Pokud jde o ně, stačí do vyhledávače na kterékoliv stránce s addony zadat nameplates a nepochybuju, že si vyberete. Osobně používám mNamePlates, opět pro jejích flexibilitu a široké možnosti nastavení.
Samozřejmě addonů existuje obrovské množství, takřka na každou maličkost, kterou si jen dovedete představit. Těch několik, co jsem v článku popisoval, patří opravdu jen do toho nejužšího okruhu a zdaleka nedoceňují všechno, čeho lze addony dosáhnout. Takže pokud jste tu nenašli právě addon, který jste hledali, není důvod zoufat.
Nakonec, abyste i viděli, čeho všeho se addony dosáhnout dá, vás ještě nasměruju do Fotogalerie – sekce UI screens. Podívejte se, některé kompilace stojí za to.
Jinak doufám, že vám článek pomohl se v problematice addonů zorientovat a pokud byste měli jakýkoli dotaz, neváhejte a napište mi.